تبلیغات

شناسنامه 

لقب 

اس اس ، تاج 

تاسیس 

۲ مهر 1324 

ورزشگاه

آزادی تهران ، ایران 

گنجایش 

۹۰۰۰۰ 

مدیریت 

علی فتح الله زاده 

مربی 

امیر قلعه نوعی 

لیگ 

جام خلیج فارس 

استقلال تهران
یکی از پرطرفدارترین باشگاههای ورزشی ایران محسوب می‌شود. تیم فوتبال این باشگاه در لیگ برتر فوتبال ایران فعالیت میکند.

تاریخچه تشکیل 

در سال ۱۳۲۳ باشگاهی بوجود آمد بنام "دوچرخه سواران "که ‍پس از چند سال در تمام رشته های ورزشی فعالیت خود را گسترش داد که یکی از یک رشته ها ی ورزشی فوتبال بود.این تیم فوتبال عده ای از بازیکنان قوی و عده ای زیادی تماشاچی را جذب خود کرد که از جمله بازیکنان قوی این تیم میتوان به "علی دانای فرد" و "کارو حق وردیان"اشاره نمود.بعد از ‍پنج سال این باشگاه به "تاج"تغییر نام داد و بعد از انقلاب نیز نامش به"استقلال" تغییر یافت.

اولین قهرمانی در آسیا

در فروردین سال 1349 و در باشگاه لبریز از تماشاگر امجدیه( شهید شیرودی)، تیم های تاج از ایران هاپوئل رژیم صهیونیستی فینال جام باشگاهای آسیا را برگزار کردند. در این دیدار تیم تاج تا دقیقه 83 یک بر صفر عقب بود که در این دقیقه غلام وفا خواه که به مرد جامها معروف بود، گل تساوی را وارد دروازه حریف کرد و کار به وقت اضافه کشیدکه تیم تاج با گل مسعود معینی مدافع پیش تاخته خود در وقت اضافه قهرمان آسیا شد.

ترکیب تیم تاج که قهرمان آن دوره شد عبارت بود از : ناصر حجازی، علی جباری ،مهدی لواسانی ،جواد ا.. وردی ،کاروحق وردیان ،مسعود معینی ،غلامحسین مظلومی ،عزت جانملکی ،جواد قراب ،اکبر کارگرجم ،علیرضا حاج قاسم ،نصر ا...عبداللهی ،مهدی حاج محمد ،عباس مژدهی ،منصور پورحیدری و مسعود مژدهی یاران کمکی این تیم: غلام وفاخواه از عقاب و محمود خوردبین از پرسپولیس بودند. سرمربی تیم رایکوف از یوگسلاوی بود

افتخارات 

استقلال تهران تنها تیمی از ایران است که ۲ بار به مقام قهرمانی در سطح آسیا رسیده و از این حیث پر افتخارترین تیم ایران است.به همین مناسبت ۲ ستاره بر روی پیراهن استقلال درج گردیده که به افتخار این دو قهرمانی میباشد.استقلال در مسابقات سراسری لیگ ۶ بار به مقام قهرمانی دست پیدا نموده است.

افتخارات داخلی 

افتخارات خارجی 

بازیکنان لیگ ۸۷-۸۸ 

دروازه بانان: 

مدافعین: 

هافبک‌ها: 

مهاجمان: 

بازیکنان انتقالی بین لیگ ۸۷-۸۸ 

مربیان خارجی از آغاز بنیان زدراکو رایکوف، ولادمیر جکیج، بونژاک، یوگنی سوکومور خوف،جکیچ دلیچ، لئونید بیلفسکی و رولند کوخ از جمله مربیان خارجی بودند که با استقلال کار کردند. در این میان رایکوف بیشترین سابقه حضوررا دارد که به مدت هشت سال مربی استقلال بود و طی این دوره با استقلال قهرمان ایران در سال ۴۹،قهرمان جام میلزهند، دو دوره قهرمانی باشگاهای آسیا و قهرمانی جام اتحاد را در کارنامه خود دارد.

استادیوم

در حال حاضر بازی‌های استقلال در ورزشگاه یک صد هزارنفری آزادی برگزار می‌شود. این ورزشگاه، ورزشگاه اختصاصی این تیم نیست، بلکه ورزشگاه اختصاصی تیم ملی ایران در زمان برگزاری بازیهای این تیم است.

رنگ‌ها

رنگ ها: آبی و سفید

رنگ لباس اول: پیراهن آبی / شورت آبی

رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت سفید